Co można zyskać dzięki podaniu o pracę?

Do wysyłanych dokumentów aplikacyjnych bardzo często dołączamy list motywacyjny czy podanie o pracę. Są to jednak zupełnie inne pisma, mające odmienny charakter. List jest odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Z kolei podanie wysyła się, gdy firma nie prowadzi w danym momencie rekrutacji, a my chcemy dać o sobie znać i dobrze się zaprezentować. 

Podanie o pracę a list motywacyjny 

Podanie o pracę może zostać wysłane wraz z dokumentami aplikacyjnymi, ale sięgamy po nie głównie wtedy, gdy firma nie rekrutuje pracowników. Pismem stosowanym przy aplikowaniu na konkretne stanowisko pracy jest list motywacyjny. Zawarte w nim informacje mają nawiązywać do postawionych w ofercie wymagań. W podaniu podajemy dużo mniej szczegółów, wynika ono z naszej własnej inicjatywy. W procesie rekrutacyjnym może być wymagane napisanie listu motywacyjnego, ale jeśli przedsiębiorstwo nie szuka w danym momencie pracowników, nadal możemy zaistnieć w świadomości potencjalnego pracodawcy, wyróżnić się z tłumu, przedstawić się z jak najlepszej strony, zrobić dobre pierwsze wrażenie. Po podanie sięgamy, gdy chcemy, aby firma rozważyła nasze zatrudnienie. 

Sprawdź też – gotowy wzór podania o pracę: https://kapitalni.org/pl/artykuly/podanie-o-przyjecie-do-pracy-gotowy-wzor,73,541

Na wysłanie podania o pracę warto zdecydować się w przypadku firmy, która nie prowadzi rekrutacji, ale zależy nam na konkretnym zatrudnieniu. Pozwala ono zaprezentować swoje kwalifikacje, przekonać do siebie i tego, że jesteśmy idealnym kandydatem na wybrane stanowisko pracy. Wysyłając takie pismo, możemy liczyć na to, że nie przegapimy interesującej nas oferty pracy oraz na to, że potencjalny pracodawca sam odezwie się do nas, gdy rzeczywiście będzie potrzebował pracownika. Zdarza się tak, że odbywamy staż czy praktyki w konkretnym przedsiębiorstwie i chcielibyśmy kontynuować z nim współpracę, ale nie zostały ogłoszone żadne wolne miejsca pracy. Za pomocą podania pokażemy, że nam zależy, jesteśmy zainteresowani pozostaniem w firmie jako jej pracownik. W treści podania należy wspomnieć o swoich kwalifikacjach, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach i osiągnięciach.

Comments are closed.