Jakie są atuty urlopu ojcowskiego?

Nie wszyscy pracodawcy mają jeszcze świadomość, że tata po urlopie ojcowskim może być zdecydowanie lepszym pracownikiem. Liczne badania robione w Szwecji dowiodły, że wspomniany urlop ma dobroczynne oddziaływanie na pracownika. Doskonałym przykładem może być fakt, że poświęcanie czasu swojej rodzinie zdecydowanie wpływa na poprawę efektywności w pracy. 

Jakie są zalety przebywania mężczyzny na urlopie ojcowskim?

Koniecznie należy wspomnieć o licznych bonusach, które są związane z urlopem ojcowskim. Warto wśród nich wymienić możliwość spędzania czasu ze swoim dzieckiem, opiekę nad nim, a także obserwowanie w jaki sposób się rozwija. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wszyscy pracodawcy chwalący panie, które potrafią godzić obowiązki pracownika i matki, doceniają także nowe umiejętności, jakie nabywają panowie podczas przebywania z dzieckiem. 

Oczywiście nie chodzi tylko o empatię. Panowie, którzy wracają z urlopu ojcowskiego są później zdecydowanie bardziej cierpliwi od kolegów z pracy. Ponadto mają umiejętności rozumienia potrzeb jakie mają inne osoby. Dostrzegają także talenty swoich współpracowników. Nie można również nie wspomnieć, że mężczyźni po omawianym rodzaju tacierzyńskiego urlopu są znacznie bardziej zorganizowani. Potrafią godzić różne, nawet niezwiązane ze sobą obowiązki. Stają się w ten sposób bardziej efektywnymi pracownikami. Dodatkowo panowie, którzy podejmą istotną decyzję, jaką jest zdecydowanie się na urlop ojcowski i spędzanie znacznie więcej czasu ze swoim dzieckiem, szczególnie w pierwszym okresie życia, łatwiej będą nawiązywali współpracę z kobietami. Będą bowiem świadomi ich ról czy obowiązków, które panie muszą godzić. 

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na omawiany rodzaj urlopu?

Według zdecydowanej większości panów udanie się mężczyzny na tego rodzaju urlop jest bardzo kontrowersyjne. Część pracowników, która skorzystała z takiej możliwości jest bardzo zadowolona. Inni mężczyźni wychodzą jednak z założenia, że nie wybiorą się na urlop ojcowski, ponieważ nie nadają się do gotowania obiadów. Oczywiście nadal panowie wstydzą się pójść na omawiany rodzaj urlopu. Zastanawiają się bowiem, jak później będą odbierać ich koledzy z pracy. Bardzo często pracodawcy starają się uchronić pracownika przed pójściem na taki urlop. Doskonałym przykładem może być sugerowanie, że przez ten czas nikt nie będzie w stanie go zastąpić. Decyzja o skorzystaniu z urlopu ojcowskiego powinna być zatem kwestią indywidualną.

Comments are closed.