Droga, jaką musi przejść osoba świeżo po szkole, by stać się pełnoprawnym pracownikiem

Rozmowa kwalifikacyjna dla osoby, która dopiero zaczyna swoją zawodową karierę jest podwójnie trudna. Po pierwsze dlatego, że towarzyszy jej olbrzymi stres, a po drugie, bo nie ma doświadczenia w tej materii i nie bardzo wie, o czym ma konkretnie mówić. Na szczęście dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne, to czynnik, który może jej realnie pomóc.

Co powinno być w CV osoby, która dopiero zaczyna pracę?

Na pewno powinny się tam znaleźć wszelkie informacje, które potwierdzą, jaki rodzaj szkół skończyła, ile łącznie trwała jej edukacja, lub przynajmniej kiedy zdała egzamin dojrzałości. Oczywiście wszelkie dane na temat stażu, wolontariatu czy choćby praktyk zawodowych są jak najbardziej pożądane. Nie zaszkodzi również wspomnieć o swoich pasjach, gdyż może one, chociaż po części są zbieżne z działalnością firmy.

Nie zawadzi również w swoim curriculum vitae wspomnieć o biegłej znajomości języków obcych, jeżeli takowa istnieje. To zawsze działa na korzyść poszukującego pracy i może być czynnikiem rozstrzygającym o ewentualnym przyjęciu. W końcu poligloci to ludzie o cennych interpersonalnych zdolnościach, którym łatwo nawiązywać nowe kontakty.

Co powinien zawierać list motywacyjny nowicjusza?

W liście motywacyjnym nowicjusza nie powinno zabraknąć przede wszystkim uzasadnienia, dlaczego dane stanowisko to akurat praca dla niego. Osoba bez doświadczenia zawodowego może jedynie skupić się na tym, co jest w stanie wnieść pozytywnego w funkcjonowanie firmy. I na tym powinien opierać się jej list motywacyjny: https://kapitalni.org/pl/artykuly/list-motywacyjny-jak-napisac-go-poprawnie-gotowy-przyklad,73,483

Drugim filarem, na którym może budować swoją wartość rynkową, jest jej dyspozycyjność i mocne strony charakteru. To tak naprawdę początkowo jej jedyna karta przetargowa, by przekonać do siebie pracodawcę. Inne możliwości rozwoju zawodowego zaczynają się dopiero wtedy, gdy przejdzie odpowiednie przeszkolenie i nabierze wprawy.

Co może robić osoba po szkole w korporacji?

Na początku należy się wykazać, wiązać się to na pewno będzie z różnymi obowiązkami, natomiast dzięki wytrwałości oraz zaangażowani młodzi ludzie mogą liczyć na rozpoczęcie stażu w konkretnym dziale. Z pewnością dokumenty aplikacyjne to tylko jeden z elementów, który decyduje o zatrudnianiu młodych zdolnych. Równie ważna w ich przypadku jest ambicja i chęć rozwoju. Gdy się nią wykażą, szef z pewnością zechce zainwestować w przebieg ich dalszych zawodowych karier.

Na początku w grę wchodzi klasyka, czyli parzenie szefowi kawy, prowadzenie biura i odbieranie telefonów. W ostateczności może zostać gońcem, co jest równoznaczne, z tym że jest tak naprawdę bez konkretnego przydziału. By otrzymać własne stanowisko pracy i awansować w korporacyjnej hierarchii- musi się wykazać.

Jest to klasyczny chrzest bojowy, który przechodzą nowicjusze. Jeżeli go przetrwają, to pracodawca zazwyczaj wręcza im umowę o pracę na czas nieokreślony. Jak widać, dokumenty aplikacyjne to tylko jeden z elementów, który decyduje o zatrudnianiu młodych zdolnych. Równie ważna w ich przypadku jest ambicja i chęć rozwoju. Gdy się nią wykażą, szef z pewnością zechce zainwestować w przebieg ich dalszych zawodowych karier.

Comments are closed.