Kiedy trzeba zapłacić podatek od wzbogacenia?

Dzisiejsze prawo skonstruowane jest w taki sposób, że praktycznie każda osoba na co dzień ma styczność z podatkami. Opłacane są one przy okazji zakupów, jak i podczas zarabiania pieniędzy. Wiele razy dochodzi do sytuacji, w której ludzie nie są nawet świadomi obowiązku uiszczenia podatku. Warto poświęcić, więc chwilę i dowiedzieć się czym jest podatek od wzbogacenia oraz kto i gdzie musi go opłacić.

Podatek od wzbogacenia – co to takiego?

Tak naprawdę sporo osób orientuje się, czym jest ów podatek. Nazwa podatek od wzbogacenia jest używana potocznie. Z właściwą nazwą, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) spotkać się można w prawie podatkowym. Jest to opłata, którą musi uiścić każdy, kto podczas transakcji nie zapłacił podatku VAT. Dlatego ten podatek najczęściej płaci się przy sprzedaży mieszkania bądź samochodu. Oczywiście zwolnieni są z niego przedsiębiorcy, będący płatnikami VAT. Jednak lista się tutaj nie kończy. Opłatę tą muszą ponieść także osoby, które podpisują umowę darowizny, spółki, hipoteki czy pożyczki pieniędzy. Prościej mówiąc, jest to również podatek od darowizny i spadku.

Gdzie i kiedy opłacić podatek od wzbogacenia?

Najczęściej kwotę tą należy uiścić w Urzędzie Skarbowym. Są oczywiście wyjątki. Przykładowo, kupując nieruchomość z rynku wtórnego, podatek jest obliczony przez notariusza i opłacany bezpośrednio u niego. Na uregulowanie kwoty podatkowej ustanowiony jest termin 14 dni, liczonych od następnego dnia po zawarciu umowy. Istotne jest przestrzeganie tego terminu, gdyż kwota kary za spóźnienie może przekroczyć kwotę podatku.

Wysokość podatku w przypadku zakupu nieruchomości i samochodu.

W sytuacji zakupu mieszkania od dewelopera podatek VAT jest już wliczony w cenę i kupujący oczywiście go nie płaci. Jeżeli jednak nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, podatek wynosi 2% od jej wartości. W przypadku zakupu samochodu kwota podatku również wynosi 2%. Trzeba pamiętać, że cena nie może być zaniżona. Gdy Urząd Skarbowy stwierdzi, że wartość pojazdu jest wyższa, podatek także zostanie podniesiony.

Od jakiej kwoty należy zapłacić podatek od wzbogacenia?

Zawierając umowę kupna-sprzedaży, osoba kupująca musi pamiętać o opłaceniu podatku. Jeżeli chodzi o darowiznę, kwotę podatku pokrywa obdarowany. Podatek od samochodu, czy nieruchomości trzeba odprowadzać już od kwoty powyżej 1000 zł. Natomiast, biorąc pod uwagę pożyczkę od bliskiej osoby, podatek należy płacić, jeżeli wartość pożyczki przekracza 9637 zł.

Comments are closed.