Co trzeba wiedzieć o umowie dotyczącej auta?
Każdy, kto chce sprzedać swoje auto – oprócz znalezienia dobrego kupca, musi przygotować umowę kupna sprzedaży samochodu, która ma za zadanie bronić interesów zarówno samego sprzedającego, jak i kupującego. Co powinna zawierać taka umowa? Kiedy musi zostać podpisana przez strony? Odpowiedź poniżej.
Kodeks Cywilny
O tym jak powinna wyglądać umowa kupna i sprzedaży samochodu decyduje Kodeks Cywilny, który bardzo dokładnie reguluje tę kwestię. To z jego przepisów można dowiedzieć się, jakie informacje powinna zawierać umowa oraz w jakiej postaci musi być ona wykonana. Umowa kupna sprzedaży samochodu obowiązkowo musi być zrealizowana w formie pisemnej i powinna zawierać wszelkie niezbędne informacje o obu stronach umowy i o samym przedmiocie sprzedaży. Warto zwrócić uwagę także na pewne szczegóły, które mogą ochronić zarówno kupującego, jak i sprzedającego przed ewentualnymi problemami.
Umowa kupna sprzedaży samochodu – ważne informacje
Jednym z obowiązkowych elementów umowy jest data obowiązywania. Najczęściej jest to dzień, w którym strony spotkały się, by podpisać dokument oraz przekazać sobie samochód. Data powinna zawierać oczywiście: dzień, miesiąc i rok. Wiele osób wpisuje także godzinę, w której zostało przekazane auto. Dlaczego? Ma to znaczenie w przypadku, gdy do sprzedającego przyjdą mandaty z fotoradarów z dnia, od kiedy przestał już być właścicielem samochodu. Taka szczegółowa umowa nie pozostawia wątpliwości, która ze stron jest odpowiedzialna za przekroczenie prędkości.
Ważne dokumenty
Niezwykle istotną kwestią jest przy sporządzeniu takiej umowy sprawdzenie dokumentów, którymi posługuje się druga strona. Poproszenie o dowód osobisty w celu zweryfikowania danych oraz zawarcie ich w umowie jest jak najbardziej wskazane. Opieranie się tylko na danych przedstawionych nam przez osobę kupującą “na słowo” może skutkować tym, iż po jakimś czasie okaże się, że osoba, która przedstawiła się jako właściciel auta – wcale nim nie była. Zgodnie z przepisami tylko prawny właściciel samochodu może go sprzedać innej osobie.
Podpisy
Podpis na każdym egzemplarzu umowy złożony przez obie strony biorące udział w transakcji jest niezwykle ważny. Powód jest prozaiczny – umowa bez podpisów jest po prostu nieważna. Dlatego też, każda taka transakcja powinna odbywać się na żywo, przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy także pamiętać, iż egzemplarze trafiające do każdej ze stron po zakończeniu transakcji powinny być identyczne.